Dom Do Góry Nogami

Są sytuacje, które stawiają domy do góry nogami - i nie chodzi tu o katastrofy naturalne. Tym, którzy tego nie doświadczyli pomocą służy Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.

Tam, w sercu Szwajcarii Kaszubskiej, u podnóża najwyższej góry Kaszub - Wieżycy (329 m n.p.m.) - zbudowano jedynym w Polsce dom postawiony na dachu. Oryginalny Dom Do Góry Nogami dostarcza niesamowitych i trudnych do opisania wrażeń błędnika. Niejedna osoba nie wytrzymała wizyty wewnątrz.

Bo dom nie tylko zewnętrznie jest odwrócony do góry nogami - wariacje równowagi potęgują meble, urządzenia RTV i AGD oraz przedmioty wystroju wnętrza przytwierdzone do podłogi, czyli sufitu. Nogi się uginają...


Jest w Centrum drewniany kościółek pw. św. Rafała, którego wnętrze zdobią niemalże relikwie - belki i fragmenty drutu kolczastego z ogrodzenia sowieckiego łagru w Kołymie, 180-letnie ławki z sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub z Sianowa, czy kamienie z pierwszej archikatedry na Wawelu, z archikatedry w Gnieźnie i spod krzyża na Giewoncie. Jest fragment bunkra i podziemnego stanowiska dowódczego Gryfa Pomorskiego. Zreplikowano Dom Sybiraka z bydlęcymi wagonami i parowozem, które wywoziły Kaszubów na Sybir. Jest też Dom Kaszubski z tradycyjnym wyposażeniem. Są również Najdłuższa Deska Świata, rekordowej długości 36,83 metra (waży 1,1 tony) i Stół Noblisty Lecha Wałęsy. Stół Wałęsy i ponad trzystuletnie belki z Wielkiego Żurawia nad Motławą to łączniki Centrum Edukacji i Promocji Regionu z Gdańskiem.

W Centrum odbywają się corocznie cykliczne imprezy Gryfa Pomorskiego - obchody rocznicy śmierci porucznika Józefa Dambka - 4 marzec, eliminacje do Mistrzostw Świata w cięciu drzewa - Timbersport - maj/czerwiec, parada wozów i bryczek w pierwszy weekend lata, Światowy Zjazd Sybiraków - 17 wrzesień i Ogólnopolski Zjazd Mikołajów - 6 grudzień.

Dom Do Góry Nogami

Przejdź do góry strony