Rowery

Ruchome wydmy, przybrzeżne jeziora, morze - piękno nadmorskiego krajobrazu.

Okolica Łeby to prawdziwy raj dla rowerzystów. Nadmorskie trasy rowerowe gwarantują aktywny wypoczynek. A nasze komfortowe pokoje zapewnią relaks po wysiłkach cyklistów. Są tu wspaniałe trasy rowerowe. Przemierzając leśne ścieżki, łąki, trasy wzdłuż morza, mamy okazję obserwować nie tylko osobliwości przyrodnicze tych okolic, ale także ciekawe budowle i obiekty.

Celem naszej wyprawy rowerowej mogą być równie dobrze Ruchome Wydmy i latarnia morska Stilo. Malowniczy szlak rowerowy wiedzie wzdłuż brzegu morza i jezior: Sarbsko, Łebsko i Gardno. Można pokonać kilkudziesięcio kilometrowy odcinek nadmorskiego szlaku rowerowego, rozpoczynając z w jednej z nadmorskich wsi: Lubiatowo, Kopalino, Sasino lub Stilo, a kończąc wycieczkę rowerową we wsi Gardna nad jeziorem Gardno lub w nadmorskim uroczym kurorcie Rowy.

Proponujemy opracowane przez nas trasy rowerowe.

Trasa rowerowa - "Do szkoły Wndsurfingu"

W terenie nie ma oznakowania jako trasy rowerowej. Odległości mierzone licznikiem rowerowym. Startujemy z Domu wypoczynkowego MUZA i ulicą Grabskiego dojeżdżamy do ul. Nowęcińskiej, gdzie skręcamy w lewo w kierunku Nowęcina (2900m). Prawą stroną asfaltowej drogi prowadzi ścieżka rowerowa z kostki. W Nowęcinie przy Zamku Soplica skręcamy w prawo i po 200 metrach w lewo, w ulicę Lipową naprzeciwko Fregaty. Teraz przed nami malowniczy, prosty odcinek 4800m. Najpierw mijamy po lewej stadniny koni, następnie rozkoszujemy się rozległą przestrzenią zielonych pól i łąk, dalej wjeżdżamy w piękną aleję lipową, która przechodzi w mieszany las liściasto-iglasty. Na końcu tego odcinka jest rozdroże: w lewo do jeziora Sarbsko, w prawo do wsi Sarbsk. Polecamy odbić w lewo (700m), zobaczyć Szkołę Windsurfingu "Habenda" i odpocząć nad jeziorem. Można tam zjeść posiłek, napić się piwa i oglądać kołyszące się na falach deski z żaglami. Od czerwca do września działa tam szkoła windsurfingu, można też wypożyczyć sprzęt. Tak tam uroczo, aż się nie chce wskakiwać z powrotem na siodełko

We wsi Sarbsk proponujemy zwiedzić piękny kamienny kościół św.Anny – widoczny po drugiej stronie drogi zbudowany w latach 20-tych XIX-go wieku. Jeśli odczuwamy potrzebę odpoczynku, zatrzymajmy się w barze. Obok znajduje się stadnina koni.

Wracamy tą samą drogą do rozdroża i dopiero teraz do Sarbska (800m). Odcinek od Nowęcina do Sarbska prowadzi drogą wiejską, a następnie leśną, w kilku miejscach lekko piaszczystą ale całkiem płaską. W Sarbsku skręcamy w prawo, w kierunku Łeby i jedziemy drogą asfaltową 2300m. Teraz skręcamy w lewo do lasu w kierunku jeziora Czarnego. Ten skręt w lewo robimy tuż za miejscem na drodze asfaltowej, gdzie po obu stronach postawione są metalowe barierki ochronne. Leśna droga prowadzi lekko pod górę. Po 2000m napotykamy samotne gospodarstwo, za którym skręcamy w lewo. Jeszcze 500m i jesteśmy nad urokliwym, całkowicie dzikim jeziorem Czarnym.

Powrót do drogi asfaltowej udaje się zrobić prawie bez pedałowania. Tu na asfalcie odbijamy w lewo i jedziemy dalej (2300m) w kierunku Łeby. W najbliższej wiosce Szczenurze skręcamy w prawo przy krzyżu. Stąd prowadzi nowa, gładka droga asfaltowa do Nowęcina (4000m). W Nowęcinie, przy Zamku Soplica jedziemy prosto (100m) do jeziora Sarbsko. Tu po kolejnym postoju skręcamy w lewo i jedziemy 700m wzdłuż jeziora polną drogą. I teraz już ostatni skręt w lewo, w kierunku Łeby. Na wprost w odległości 1200m prowadzić nas będzie widok wysokiej wieży kościoła. Po drodze miniemy jeszcze kanał wodny i stację pomp. Zatoczyliśmy 2 pętle w kształcie ósemki, zobaczyliśmy 2 malownicze jeziora, lasy, łąki, pola, letniskowe wioski. Brawo! Ponad 26 km w nogach, mnóstwo wrażeń i spalonych kalorii.

Można też wybrać się na dłuższe wyprawy rowerowe wyruszając z Łeby lub Rowów:

Jeśli zamierzamy jeździć po drogach asfaltowych pomiędzy wsiami, wystarczą rowery miejskie, planując wycieczki po leśnych bezdrożach potrzebne będą rowery krossowe lub trekkingowe.

TRASA I (24 km.)

Łeba - Żarnowska - Gać - Izbica - Kluki

Trasa ta biegnie zgodnie z żółtym szlakiem pieszym. Można ją zaliczyć do trudnych.

TRASA II

Łeba - Nowęcin - Sarbsk - Ulinia - Sasino - Osetnik - Łeba

Ruszając z Łeby kierujemy się na ulice Nowęcińską, Łebską i po 3 km. dojeżdżamy do niewielkiej osady turystycznej Nowęcin. Jadąc dalej docieramy do wsi Sarbsk, a następnie Ulinii. We wsi znajdziemy przepiękny, odrestaurowany dworek z XIX wieku. Z Ulinii skręcamy w stronę Lęborka i po przejechaniu ok 1,5 km. skręcamy w lewo do Sasina. Znajduje się tu restauracja, baza noclegowa i przystanek PKS (połączenie z Lęborkiem i Łebą). Stąd kierując się na północ docieramy do wsi Osetnik będącej punktem wyjścia do udostępnionej zwiedzającym latarni Stilo. Po zwiedzeniu latarni wracamy do osady i jedziemy na północny-zachód, przejeżdżamy przez strumyk i skręcamy w lewo w leśną drogę. Przemieszczamy się wzdłuż rezerwatu "Mierzeja Sarbska", który to przez długi okres był terenem wojskowym i dzięki temu zachował swoją nieskażony charakter. Po drodze warto skorzystać z bliskości morza by zażyć kąpieli i odpocząć chwilę na plaży. Po około 25 km dojedziemy do skrzyżowania. Skręcamy w prawo na plażę. W pobliżu znajduje się wrak zatopionego niemieckiego statku handlowego "Vest Star", który w 1970 roku osiadł na mieliźnie. Wracamy na trasę i dalsza podróż wiedzie nas już wprost do Łeby.

Rowery
Rowery
Rowery

Przejdź do góry strony